Düz Vites Ve Otomatik Vites Otomobil Mi?

Şevki Akbulut | 7 Mart 2018 | Genel | 1 yorum

Araba satın alırken hatta kiralarken rengine, markasına önem verdiğimiz gibi vitesin düz vites mi otomatik vites mi olduğuna da dikkat ederiz. Vitesin otomatik olması ile düz vites olması arasındaki farkın sebebi vites değişimi için kullanılan yöntemdir. Otomatik vites olduğunda aracınız vites değişimi yapacağı zamanı kendi belirlemektedir. Düz viteste ise vitesi sürücü kendi değiştirmektedir. Düz vitesli araçlarda debriyaj ve gaz pedalları aracılığı ile sürücü vitesi değiştirmektedir. Düz vitesli araçların maliyeti daha az olmakta iken otomatik vitesli araçların da kullanımı da çok büyük rahatlık sunmaktadır.

Otomatik vitesli araç kullanırken dikkatinizi vitese yönlendirmediğinizden daha rahat bir yolculuk yaşarsınız. Trafiğin çok az ilerlediği bölgelerde düzenli araç kullanan kişiler sürekli debriyaj kullanarak vites değiştirmek zorunda kalmayacağından çok büyük avantaj olmaktadır. Otomatik vitesli aracınızda manuel vites de mevcut ise hızı aniden yapma ihtiyacı hissettiğinizde büyük avantaj olmaktadır.

Düz Vitesli Araç Kullanabilen Otomatik Vites de Kullanabilir

Düz vitesli araçların en büyük avantajı otomatik vitesli araçlara göre daha az yakıt harcamalarıdır. Aracın tamamen sürücünün kontrolünde çalışması tercih sebebi olabilmektedir. Düz vites kullanabilen sürücüler otomatik vitesi zaten kullanabilmektedir. Sadece otomatik vites kullanabilen sürücüler ise düz vites kullanamayabilirler. O halde düz vites kullanmayı bilmek avantaj olacaktır. Wowwo %30 peşinat ödendiği taktir de 36 aya kadar senetle vadeli şekilde insanları araç sahibi yapan yeşil holding bünyesi altında bir sistemdir.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Coprtying tüm hakları saklıdır.